Tanio nie znaczy wydajnie – jak wybrać produkty do profesjonalnego sprzątania?

718

Przypadłością wielu firm jest dziś oszczędzanie na środkach czystości. Widoczna reklama chemii gospodarczej często nie idzie jednak w parze z efektywnością tego typu rozwiązań – zwłaszcza wtedy, kiedy są stosowane na większą skalę niż w gospodarstwach domowych. Potencjalnie tanie produkty mogą okazać się pułapką m.in. ze względu na niską wydajność. Czym kierować się podczas wyboru preparatów do profesjonalnego sprzątania, żeby nie dać się oszukać?

Kiedy zestawimy ze sobą charakterystykę składników profesjonalnych produktów do utrzymania czystości z produktami chemii gospodarczej dostępnej w sprzedaży detalicznej, zauważymy jedną istotną różnicę. W składzie chemii gospodarczej często występuje tylko jeden składnik. Natomiast w przypadku formuły produktów profesjonalnych, takich jak te z linii MEDICLEAN, wyróżnimy wiele substancji. Warto pamiętać, że bogaty skład wpływa na jakość produktów rozumianą jako skuteczność usuwania konkretnych zabrudzeń, np. tłuszczy, rdzy czy substancji organicznych. Wykorzystanie profesjonalnych środków czystości okazuje się bardziej wydajne i efektywne. Produkty jednoskładnikowe wymagają dozowania w większym stężeniu, co powoduje większe zużycie produktu, a tym samym wyższe koszty sprzątania – czas sprzątania jest dłuższy, zatem zwiększają się też koszty pracy personelu.

Pamiętaj, wybieraj profesjonalne środki czystości, wysokiej jakości i wieloskładnikowe!

Tylko nie „na oko”

Do zmniejszenia efektywności kosztowej środków czystości przyczynia się również ich nadmierne dozowanie. Często używamy preparatów „na oko”, nie czytamy wskazówek na etykiecie dotyczących sposobu ich użycia, zakładamy, że wiemy lepiej. Tymczasem automatyczne systemy dozowania – jak te stosowane razem z produktami MEDISEPT – pozwalają obniżyć zużycie środków czystości nawet o 30-50%. W taki sposób skracamy czas przygotowania roztworu, a także zwiększamy czystość bakteriologiczną koncentratu, która jest szczególnie istotna podczas sprzątania placówek medycznych i gabinetów stomatologicznych.

Pamiętaj, więcej nie zawsze oznacza skutecznie!

Pamiętaj, więcej nie zawsze oznacza skutecznie! Sprawdź jak działa system PROMAX klikając powyższe zdjęcie.

Każda powierzchnia będzie bezpieczna, gdy odpowiednia jest dezynfekcja

Aby proces utrzymania czystości był efektywny, nie wystarczy posprzątać. Potrzebne są również odpowiednie preparaty do dezynfekcji. Po usunięciu wszelkich zabrudzeń za pomocą profesjonalnych środków czystości, powinniśmy zastosować dezynfektant w celu zabicia pozostałych wirusów, bakterii czy grzybów.

Środki do dezynfekcji powierzchni dużych, np. podłóg, ścian, występują w formie koncentratu rozcieńczanego w bardzo małych stężeniach z wodą, co wpływa na wydajność kosztową. Przykładowo koszt zdezynfekowania 100 m² podłogi preparatami do dezynfekcji bezalkoholowej Quatrodes Forte, Quatrodes Extra lub Quatrodes One przy stężeniu 0,5%, waha się między 0,9-1,95 zł w zależności od pożądanego spektrum działania poszczególnych preparatów (roztwór 5-litrowy). Wysokość stężenia koncentratu dobiera się w zależności od dezynfekowanego obszaru – innego spektrum działania potrzebują powierzchnie w szpitalu, gdzie jest mnóstwo patogenów chorobotwórczych, innego w biurze. Tego rodzaju dezynfekcja – bezalkoholowa – nie niszczy tworzyw oraz nie powoduje ich matowienia i żółknięcia, więc jest odpowiednia również do powierzchni z akrylu czy ABS. Poza aspektem kosztowym charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością.

W przypadku dezynfekcji mniejszych powierzchni stosuje się spraye, które działają bardzo szybko, bo maksymalnie po 30 sekundach. 1 l płynu Velox Spray wystarczy do zdezynfekowania około 1500 włączników światła lub 1500 klamek czy 285 biurek. To koszt około 26 zł.

Na środkach czystości

Pamiętaj o dezynfekcji!

Technologia na wyciągnięcie ręki

Robienie czegoś szybko i wydajnie wymaga posługiwania się prawidłowymi narzędziami pracy, a także posiadania odpowiedniej wiedzy na temat sprzątania i dezynfekcji. To zadanie ułatwiają nam nowe technologie – aplikacja „Czysty szpital – krok po kroku”. Chociaż jej nazwa nawiązuje do sektora ochrony zdrowia, to ma ona zastosowanie w procesie profesjonalnego sprzątania również w innego rodzaju obiektach. Umożliwia tworzenie indywidualnych planów higieny dla poszczególnych pomieszczeń w oparciu o zdefiniowane przez użytkownika powierzchnie.

Aplikacja automatycznie dobiera środki czystości i dezynfektanty oraz ustala częstotliwość sprzątania i kolejność wykonywania czynności. Ustalone przez algorytm plany higieny podpowiadają krok po kroku, co należy robić i na jakich punktach czy przedmiotach skupić uwagę podczas sprzątania.

Pamiętaj, że możesz skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych, które „podpowiedzą”, jak i czym sprzątać konkretne powierzchnie, żeby robić to efektywnie!

Aplikacja „Czysty szpital – krok po kroku” umożliwia efektywne zarządzanie procesami związanymi z utrzymaniem higieny, co wpływa na wydajność kosztową wprowadzanych rozwiązań czystościowych. Okres pandemii pokazał, jak ważne są działania prewencyjne, oparte na bazie sprawdzonych i skutecznych rozwiązań higienicznych, a dziś technologia wspiera takie procesy i działania. To właśnie zastosowanie komplementarnego systemu higieny prowadzi do zwiększenia efektywności, a co za tym idzie – zmniejszenia wydatków na preparaty chemiczne i czasu pracy personelu sprzątającego – wyjaśnia Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog, wiceprezes spółki MEDISEPT.

https://medisept.pl

 


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama