Video marketing dla firmy sprzątającej – od czego zacząć?

1935

W ostatnich latach video marketing  stał się jedną najskuteczniejszych metod komunikacji z klientem. Spowodowane jest to coraz większą rolą mediów społecznościowych w naszym życiu. Żyjemy w czasach, w których niemal każdy ma dostęp do Internetu i prawie każdy z nas korzysta z portali takich jak YouTube, Facebook czy Instagram, nawet jeśli nie posiada na nich konta. Tworzenie odpowiednio przemyślanych i interesujących treści wideo może być absolutnym strzałem w dziesiątkę dla naszej firmy sprzątającej. Zanim jednak zaczniemy wykorzystywać narzędzia filmowe, musimy bardzo precyzyjnie określić cel jaki chcemy osiągnąć.

Video marketing dla firmy sprzątającej

Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że to wideo jest wiodącą formą komunikacji i co ważne taką, która nie jest ograniczona w czasie. Dobrze rozwiązane kampanie video marketingowe mogą pracować latami budując wizerunek naszej firmy. Wartość jaką daje film również drastycznie wzrosła w czasach pandemii, którą obecnie przechodzimy – wszyscy widzimy jak wiele treści przenosi się do środowiska wirtualnego.

Poniżej przedstawiam kilka pierwszych przykładów filmów z portalu YouTube, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu hasła „sprzątanie”.

Wzrok przykuwają liczby – 262 tysiące wyświetleń, 311 tysięcy wyświetleń, 1,7 miliona wyświetleń, itp. Oczywiście, przykłady pochodzą z kanałów które od paru lat konsekwentnie budują swoją widownię ale fakt jest niezaprzeczalny – film dotyczący sprzątania mogą obejrzeć setki tysięcy a nawet miliony osób. Dlaczego? Ponieważ jest to interesujący temat. Odbiorcy chcą poznać porady dotyczące sprzątania, podglądać innych, zobaczyć jak mieszkają i jak dbają o porządek. Nic nie stoi na przeszkodzie aby nawet początkująca firma sprzątająca zaczęła wykorzystywać narzędzia wideo i z zachowaniem skali, małymi krokami w podobny sposób zaczęła budować swoją markę. Tu oczywiście pojawia się bardzo ważna kwestia wybrania określonej formuły i kanałów wideo marketingu, co musi być bezpośrednio powiązane z profilem firmy, jej potencjalnym klientem oraz celem jaki chce osiągnąć. Tematem samej formuły zajmę się przy innej okazji, gdyż jest to zagadnienie bardzo szerokie i złożone, skupię się natomiast na nie mniej istotnej kwestii – odpowiedzi na pytanie: co chcę osiągnąć moją kampanią?

Video marketing dla firmy sprzątającej – jak wyznaczyć cel kampanii?

Zdarza się, że firmy są rozczarowane działaniami marketingowymi niezależnie od ich obszaru. Często jest to spowodowane niewłaściwym sposobem określenia celu jaki kampania ma zrealizować a co za tym idzie, doborem niewłaściwych środków.

Załóżmy, że prowadzimy firmę sprzątającą i zdecydowaliśmy się na video marketing. W tym momencie musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: po co mam angażować moje zasoby – czas, pracę a nawet pieniądze? Wiele osób odpowie: żeby pozyskać nowych klientów. – Tak, jest to cel znajdujący się na samym końcu drogi. Oczywiście te cele mogą być inne: zdobyć rozpoznawalność, prestiż, wypromować markę, zarobić pieniądze, itp. Problem w tym, że tak zdefiniowane cele nie mogą być efektywnie sprawdzone. Dlatego, jeśli np. chcemy pozyskać nowych klientów, cel kampanii video marketingowej naszej firmy sprzątającej powinien np. zakładać dotarcie do określonej liczby odbiorców w określonym czasie. Odbiorców – którzy potencjalnie mogą być naszymi klientami.

Jeśli uda nam się osiągnąć określone liczby, oznacza to, że kampania została przeprowadzona prawidłowo. Dopiero po kilku miesiącach będziemy mogli określić w jaki sposób nasze działania przełożyły się na przypływ klientów. Może okazać się, że nowych zleceń mamy dużo, ale może być też tak, że filmy zaczną pracować w późniejszym czasie gdy już się dobrze wypozycjonują.

Możliwy jest również scenariusz, że obroty zwiększyliśmy tylko nieznacznie ale o naszej marce dużo się mówi w Internecie. Wtedy kampania zaczyna już żyć własnym życiem i pojawia się efekt kuli śnieżnej – w takim przypadku, określenie czy klienta zainteresował nasz film czy może opinia znajomego o naszej firmie wyrażona przez osobę która kiedyś film widziała, jest nie do zweryfikowania. Dlatego podstawą jest wyznaczenie policzalnego i realnego celu. Cała siła video marketingu tkwi w tym, że dobrze przeprowadzone kampanie mogą pracować latami a ich ostateczne efekty mogą być dla nas absolutnie zaskakujące.

Marketing w firmie sprzątającej w czasach kryzysu

Monetyzacja

Podam ciekawy przykład małej kwiaciarni znajdującej się pod Warszawą. Właścicielka zdecydowała się na działania video marketingowe, których istotnym elementem był content marketing na kanale YouTube – materiały dające odbiorcy wiedzę i konkretną wartość. W efekcie powstała seria filmów o tym jak zrobić stroik świąteczny, ułożyć bukiet itp. Dzięki tym działaniom kwiaciarnia początkowo nie zyskała żadnych nowych klientów ale okazało się, że filmy są masowo oglądane w określonym czasie, np. przed Świętami, gdy internauci szukają instrukcji jak samodzielnie wykonać stroik.

Materiały pracują na rzecz kwiaciarni do dzisiaj a dzięki monetyzacji przynoszą firmie kilkaset złotych dochodu w tych kilku kluczowych miesiącach. Dopiero w następnym kroku pojawiły się oferty b2b. Ważne – osoby chcące samemu zrobić stroik i tak nie zleciłyby takiego zadania ww. kwiaciarni ale dzięki dobrze wykonanej pracy video marketingowej, utrwaliły się w przekonaniu, że mają do czynienia z profesjonalistami w swoim fachu.

Jednak nie wszystkie firmy, poprzez video marketing chcą docierać do nowych klientów. Części z nich zależy na osiągnięciu celów wizerunkowych. To jest jeszcze trudniejsze do zweryfikowania, bo jak ocenić, czy już mamy pożądany poziom prestiżu? Oczywiście, jest to niemożliwe. Dlatego cel takich działań powinien zakładać np. realizację filmu promocyjnego w którym pokażemy historię firmy, przedstawimy naszą ideę oraz wartości którymi się kierujemy a całość wyemitujemy na międzynarodowych targach czystości lub przed odebraniem nagrody biznesowej, przez co trafimy do bardzo konkretnego odbiorcy.

Mam tu świetny przykład firmy z branży czystości specjalizującej się w odświeżaniu i czyszczeniu klimatyzacji w restauracjach i hotelach. Firma została nominowana do nagrody dla przedsiębiorców i w efekcie ją otrzymała. Specjalnie na galę zleciła realizację filmu przy którego produkcji miałem okazję uczestniczyć. Materiał został wyemitowany przed odbiorem nagrody przez właścicieli i odniósł piorunujący efekt.

7 narzędzi marketingowych dla firm sprzątających

Główny przekaz zawarty w wideo był taki, że działalność firmy w głównej mierze opiera się na misji zapewnienia czystego powietrza klientom branży horeca. Całość była bardzo prawdziwa i autentyczna i z relacji właścicieli wiem, że przez cały wieczór podczas gali, rozmowy kuluarowe zaczynały się od pogratulowania świetnego filmu a nie zdobycia nagrody! Cel został osiągnięty z nawiązką. Film do dziś z powodzeniem funkcjonuje na stronie internetowej przedsiębiorców oraz podczas branżowych targów.

Jak widać, powyższe przykłady są od siebie całkowicie różne i zakładały wykorzystanie odmiennych działań. To, na jaką formę video marketingu powinna zdecydować się nasza firma sprzątająca zależy od dokładnej analizy naszej działalności i klienta. Jednak zawsze pierwszym krokiem powinno być określenie mierzalnego celu, który chcemy osiągnąć. Wbrew pozorom tematyka sprzątania może być bardzo chwytliwym i wdzięcznym tematem dla video marketingu, co może wygenerować duże zainteresowanie naszymi usługami.

O Autorze:

 

 

Szymon Krzyżanowski – realizator filmowy, montażysta, od 10 lat realizuje projekty filmowe dla firm.

 

 

 

 


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama