Ozusowanie umów zleceń uderzy w branżę czystości?

3011

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” rząd planuje ozusowanie każdej umowy zlecenie już od 2020 roku. Tak może się stać w przypadku kiedy upadnie pomysł zniesienia limitu 30 – krotności składek. Przykładowo, w przypadku umowy na 3000 zł miesięcznie koszty pracodawcy z tytułu wyższych składek ZUS wzrosną o ok. 300 zł.

Nowa usługa Tork Workflow podnosi skuteczność realizacji celów firmy

Obecnie pracownik, który związany jest z pracodawcą taką formą umowy płaci składkę ZUS od minimalnego wynagrodzenia. Podobnie jest, gdy zlecenie jest jedynie uzupełnieniem etatu. Co więcej od kilku miesięcy ZUS głośno narzeka na brak pieniędzy – dlatego być może wraca do ozusowania umów zleceń.

Dzisiaj pracownik związany z pracodawcą taką formą relacji płaci składkę na ZUS liczoną od minimalnego wynagrodzenia. Co ponadto – jest jego. Podobnie sprawa się ma, gdy zlecenie jest jedynie uzupełnieniem etatu. O ile na podstawie umowy o pracę pracownik pobiera co najmniej wynagrodzenie na poziomie minimalnym – z umowy zlecenia nie odprowadza ani grosza do ZUS-u.

Już na początku tego roku ZUS informował, że płacone składki pozwalają na pokrycie jedynie 79,8 proc. zaplanowanych wydatków. A dotacja na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznym w zeszłym roku zamknęła się kwotą 36 mld zł i była najniższa od 2009 r.

– To będzie dotyczyć sektora usług zwłaszcza branży ochrony, utrzymania czystości czy gastronomii. Dziedzin, które są częścią rynku zamówień publicznych, co przełoży się na ceny usług – podkreśla Łukasz Kozłowski. Ten proces już zachodzi, na co zwracali uwagę analitycy NBP. Ich zdaniem wzrost cen usług, który ostatnio podbijał inflację, wynikał z wyższych kosztów pracy w niektórych branżach, których nie da się zamortyzować inaczej, niż przerzucając je na klienta.

Ergonomiczny mop od Ecolab Rasant Scrub

Z danych Ministerstwa Finansów wynika jednak, że rządowy pomysł ozusowania wszystkich umów zlecenie najbardziej uderzy w tych najgorzej zarabiających. Zlecenie najczęściej dotyczy bowiem osób zarabiających od 1 do 5 tys. zł. Stanowią także istotną część zarobków u ludzi pobierających miesięczne wynagrodzenie między 5 a 10 tys. zł. Patrząc w górę, na jeszcze wyższe pensje – umów na zlecenie jest coraz mniej.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama