Czyszczenie samochodu – podstawowe kroki

10499

Czyszczenie samochodu jest jedną z szans dla firm sprzątających, aby powiększyć swój portfel Klientów i zleceń. Dla firm, które zastanawiają się nad wprowadzeniem usługi „czyszczenia samochodu” ten materiał omówi podstawy jak zacząć robić to profesjonalnie.
Zarówno odkurzanie, czyszczenie tapicerki czy usuwanie plam to czynności związane z czyszczeniem dywanów i mebli więc dla profesjonalistów z branży utrzymania czystości ta terminologia nie jest obca. Powyższe czynności także wykonuje się podczas czyszczenia samochodu. Głównie skupimy się na czyszczeniu wnętrza auta, które obejmuje odkurzanie, usuwanie plam, pielęgnację skór czy pranie tapicerki.

Zobacz także: Umaszynowienie sprzątania w sieciach handlowych stale rośnie

Od czego zacząć czyszczenie samochodu

Podczas każdego wejścia do naszego samochodu na naszych butach przenoszone są w zależności od pogody mniejsze lub większe ilości piasku i ziemi, która następnie jest rozprzestrzeniana głównie w dolnych partiach wnętrza naszego auta.
Właśnie od usuwania piasku i ziemi rozpoczniemy czyszczenie samochodu, aby wykonać ten pierwszy krok potrzebny będzie nam odkurzacz wraz z kilkoma końcówkami tzw. szczelinówkami. W pierwszej kolejności wyjmujemy ostrożnie maty tak, aby nie rozsypać piasku, jeżeli już jesteśmy na zewnątrz wsypujemy do kosza zabrudzenia i staramy się jak najdokładniej wytrzepać maty.

Zobacz także: Rewolucja w sprzątaniu za sprawą rozszerzonej rzeczywistości

Jeżeli maty są już na zewnątrz rozpoczynamy procedurę odkurzania wewnątrz samochodu. Odkurzamy najpierw największe powierzchnie usuwając dokładnie wszystkie łatwo widoczne luźne zabrudzenia. Nie zapomnij odkurzyć poduszek, pokrowców czy obszarów trudno dostępnych np. tych wokół pedałów kierowcy, pod siedzeniami i wszędzie tam, gdzie może gromadzić się brud i kurz.

czyszczenie samochodu
Podczas każdego wejścia do naszego samochodu na naszych butach przenoszone są w zależności od pogody mniejsze lub większe ilości piasku i ziemi, która następnie jest rozprzestrzeniania głównie w dolnych partiach wnętrza naszego auta. Właśnie od usuwania piasku i ziemi rozpoczniemy czyszczenie samochodu, aby wykonać ten pierwszy krok potrzebny będzie nam odkurzacz wraz z kilkoma końcówkami tzw. szczelinówkami.

Po odkurzeniu większych powierzchni przyszedł czas na dokładniejsze czyszczenie samochodu, czyli na użycie przyssawek szczelinowych. Dzięki temu uda nam się odkurzyć miejsca, do których było nam dostać się ciężko za pomocą zwykłym akcesoriów do odkurzania. Ta czynność jest bardzo ważna i pracochłonna. Wymaga precyzji i dokładności, a co za tym idzie musimy poświęcić na to dużo czasu i być cierpliwym.
Do wyczyszczenia mat i podłóg w aucie najlepiej użyć szarego mydła, wody oraz szczotki o sztywnym włosiu. Aby odciągnąć nadmiar wody używamy odkurzacza na sucho-mokro i suszymy umyte powierzchnie.

Czyszczenie tworzyw sztucznych i winylu

Czyszczenie samochodu a dokładniej jego wnętrza nie może być zakończone bez wyczyszczenia tworzyw sztucznych i winylu. Czyszczenie tych powierzchni jest tak samo ważne jak czyszczenie podłogi w aucie. Do tej czynności użyjemy ścierki z mikrofibry oraz łagodnego środka do czyszczenia powierzchni winylowych. Przed rozpoczęciem czyszczenia usuń za pomocą ścierki kurz.

Zobacz także: Niehigieniczni pracownicy serwisu sprzątającego

Spryskaj ściereczkę z mikrofibry wybranym środkiem do czyszczenia i rozpocznij czyszczenie bardzo dokładnie. Wytrzyj kierownicę deskę rozdzielczą, schowek i wszystkie inne części z tworzyw sztucznych i winylu tak, aby nie pozostawić smug.

Czyszczenie powierzchni skórzanych

Wiele samochodów ma skórzaną tapicerkę, którą trzeba odpowiednio wyczyścić tak, aby nie uszkodzić i odbarwić czyszczonej powierzchni. Do tej czynności potrzebujemy środka czyszczącego do mycia skórzanych powierzchni oraz ścierki z mikrofibry. Niektórzy twierdzą, że najlepiej używać szarego mydła rozpuszczonego w wodzie, które na pewno nie uszkodzi nam skórzanej tapicerki i świetnie się sprawdza podczas czyszczenia.
Delikatnie zwilż ścierkę z mikrofibry i dokładnie wytrzyj wszystkie skórzane elementy, następnie poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli chcesz zastosować jakąś odżywkę do skóry, weź czystą ściereczkę i nałóż niewielką ilość preparatu. Okrężnym ruchem wycieraj całą powierzchnię i pozwól na całkowite wchłonięcie się odżywce. Jeżeli zauważyłeś, że nadmiar pozostał na powierzchni natychmiast go usuń.

Zobacz także: Czysta i efektowna stal nierdzewna – jak to osiągnąć?

Krystalicznie czyste okna

Czyszczenie samochodu zakończymy umyciem szyb i okien. Aby dopełnić efekt naszego czyszczenia szyby muszą lśnić. W pierwszej kolejności zetrzyj za pomocą ścierki wierzchnią warstwę brudu i kurzu. Następnie spryskaj ścierkę dużą ilością środka do czyszczenia powierzchni szklanych, upewnij się, jednak że nie zrobiłeś plam na innych powierzchniach podczas rozpylania preparatu.

Czyść powierzchnie ruchem od góry do dołu, a następnie ruchem bocznym. Dokładnie sprawdź, czy zostały wyczyszczone krawędzie okna. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ Klienci, którzy już płacą za takie usługi zwracają szczególną uwagę na detale. Jeżeli powierzchnie są wilgotne możemy użyć suchej ścierki z mikrofibry przecierając szyby aby uzyskać krystalicznie czystą powierzchnie.

Zobacz także: Czas na branżę utrzymania czystości – Ewa Klimont

Czyszczenie samochodów nie należy do najłatwiejszych, jest to usługa, która wymaga wiele cierpliwości, precyzji i dokładności oraz co najważniejsze wiele fachowej wiedzy. Jeżeli chcesz zacząć proponować swoim Klientom usługę o nazwie czyszczenie samochodu wykaż się ogromny profesjonalizmem i rób to tak, aby Klient nie miał żadnych zastrzeżeń.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama