Bakterie na banknotach powiedzą skąd jesteś

1981

Czy wiecie, że bakterie na banknotach oraz wirusy mogą żyć na nich przez 10 dni lub nawet dłużej. Papierowe pieniądze kryją tysiące zarazków oraz innych mikroorganizmów. Zespół naukowców spędził blisko rok zbierając banknoty (amerykańskie dolary) z kilkudziesięciu banków zlokalizowanych na terenie Nowego Jorku, a następnie poddano je badaniu.

Bakterie na banknotach to dla Was na pewno nie nowość, lecz naukowcy zbadali ich włókna i odkryli, że na ich powierzchni znajdują się bakterie obecne na skórze człowieka, w jamie ustnej oraz nawet bakterie znajdujące się w kobiecych miejscach intymnych. Podczas badań wykryto, że oprócz ludzkich bakterii znajduje się cała masa zarazków obecnych na zwierzętach domowych.

bakterie na banknotach
Papierowe pieniądze kryją tysiące zarazków oraz innych mikroorganizmów. Zespół naukowców spędził blisko rok zbierając banknoty (amerykańskie dolary) z kilkudziesięciu banków zlokalizowanych na terenie Nowego Jorku, a następnie poddano je badaniu.

Bakterie na banknotach to nie nowość ale….

Według badań wirusy, które występują powszechnie jak grypa, mogą przeżyć na banknotach papierowych nawet przez 10 dni lub dłużej. Banknoty przeważnie pozostają w obiegu od 5 do 15 lat w zależności od ich nominału. Należy pamiętać, że każdego dnia płacąc wymieniamy ciągle bakterie, dlatego należy pamiętać o myciu rąk.

Naukowcy przeprowadzili także drugie badanie

W drugim badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców odkryto, że bakterie na banknotach, a dokładniej wywołujące trądzik należą do najczęściej występujących na papierowych pieniądzach. Co więcej, banknoty wydawane na stacjach metra i stacjach benzynowych zawierają około 36 procent bakterii, które mogą wywołać choroby oraz są zdolne do zakażania ludzi.

Sprzątanie w placówkach medycznych jednym z paneli podczas CMS Berlin 2019

Eksperci odkryli również, że zdolność bakterii do wzrostu na pieniądzach zależy od materiału, z jakiego wykonane są banknoty i regionu, z którego pochodzą. Na przykład naukowcy z Hongkongu znaleźli więcej bakterii morskich na własnych próbkach niż naukowcy, którzy przeprowadzili inne badania w środkowych Indiach, z dala od oceanu.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama