Czas na Branżę Czystości – Wojciech Tomaszczyk Clinex Chemia Profesjonalna

312

„Czas na branżę utrzymania czystości” to cykl wywiadów z osobami związanymi ze świadczeniem usług sprzątających, dystrybutorami środków czystości i sprzętu oraz producentami działającymi zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Prawdziwe historie, subiektywne opinie i uwagi będą prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Dziś rozmawiamy z Panem Wojciechem Tomaszczykiem Kierownikiem ds. Chemii Profesjonalnej marki Clinex.

Zdarza się, że firmy sprzątające do utrzymania czystości i w codziennej pracy używają chemii gospodarczej. Jakie są zasadnicze różnice między chemią gospodarczą a profesjonalną?

Należy zdać sobie sprawę z tego jak ważne są odpowiednio dobrane środki czystości i jaką korzyść niesie ze sobą użycie profesjonalnych preparatów. Różnic pomiędzy chemią profesjonalną, a gospodarczą jest wiele. Jako pierwszą różnicę można wskazać stężenie. Mocne koncentraty, które występują w chemii profesjonalnej, pozwalają usunąć nawet stare, uciążliwe zabrudzenia. Koncentrat możemy rozcieńczać w różnym stopniu, w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzenia, co z kolei wpływa na ekonomiczny aspekt używania profesjonalnych środków.

Druga z bardzo ważnych różnic, którą koniecznie trzeba wskazać, dotyczy substancji czynnej. Produkty chemii profesjonalnej od chemii gospodarczej niemal zawsze różnią się rodzajem użytej substancji czynnej. Ta występująca w produktach profesjonalnych może być nawet kilkukrotnie szybsza w usuwaniu zabrudzeń niż składniki stosowane w chemii domowej. Co oznacza, że produkty profesjonalne pozwolą nam na skrócenie czasu, który musimy przeznaczyć na sprzątanie dużych obiektów.

Produkty chemii profesjonalnej poza substancjami aktywnymi posiadają w składzie również inne substancje. Preparaty takie nie tylko myją, ale mają także dodatkowe właściwości na przykład ochronne, antystatyczne, dezynfekujące. Jedną z takich substancji są polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają ją przed wnikaniem brudu do jej wnętrza. Powierzchnia staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczkami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk.

Dzięki swoim właściwością produkty profesjonalne charakteryzują się wysoką skutecznością oraz doskonałą ekonomią, jak również przekładają się one na większy komfort oraz płynność pracy.

Clinex posiada szeroką gammę profesjonalnych środków czystości. W jakiego rodzaju produkty według Pana powinna się zaopatrzyć na początek nowa firma sprzątająca?

Zacząłbym przede wszystkim od analizy klienta. Kim jest mój klient? Jakie są jego potrzeby? Z jakimi powierzchniami, z jakiego rodzaju zabrudzeniami będę pracować? Inne środki i narzędzia będą konieczne w przypadku utrzymywania czystości w biurach, a inne na przykład w gastronomii. Odpowiedzi na te podstawowe pytania pozwolą zawęzić i sfokusować się na konkretnych potrzebach. Myśląc o zaopatrzeniu w środku czystości ważne jest również, aby rozróżnić produkty do sprzątania codziennego i gruntownego. W profesjonalnej firmy sprzątającej nie może zabraknąć silnych środków do usuwania trudniejszych zabrudzeń. Oczywiście podkreślam, ważne jest, aby odpowiednio dobrać produkt do czyszczonej powierzchni. Marka Clinex oferuje tutaj szereg możliwości wsparcia. Między innymi szkolenia, webinaria, kompendia wiedzy dostępne na stronie www.clinex.com.pl oraz doradztwo naszych produkt managerów czy przedstawicieli.

Od kilku lat dużo mówi się o ekologii w każdej płaszczyźnie naszego życia. W branży chemii profesjonalnej również następuje zwrot w stosunku do ekologii. Czy Clinex również stawia na bycie EKO?

Hasłem marki Clinex – jest slogan „Safe for You, Safe for Earth”, co oznacza bezpieczne dla ciebie, bezpieczne dla ziemi. Co ma odzwierciedlenie na wielu płaszczyznach marki, która kładzie duży nacisk na innowacje i ekologię w produktach oraz w całym łańcuchu cyklu życia produktu.

Clinex dokładna wszelkich starań, aby wyeliminować ze swoich produktów substancje niosące zagrożenia dla zdrowia ich użytkowników. Jednocześnie nie obniżając atrybutów jakościowych produktów. Dzięki wykorzystaniu naturalnych składników oraz surowców biologicznie neutralnych chcemy aktywnie zadbać o stan wód i rzek, a także przyczynić się do zmniejszenia ilości plastiku, który będzie przedostawał się do środowiska naturalnego. W tym celu wprowadziliśmy butelki pochodzące w 100% z recyklingu.

Ważnym elementem ekologicznej strategii są receptury produktów. Już na etapie powstawania produktu bierzemy pod uwagę surowce pochodzenia naturalnego oraz te podlegające całkowitej biodegradacji.

Kamieniem milowym w działalności proekologicznej było uzyskanie europejskiej akredytacji ECOLABEL. Rozpoczęliśmy również wdrażanie transportu ekologicznego (zakup elektrycznych i hybrydowych samochodów) Więcej na temat naszych działań ekologicznych: https://www.clinex.com.pl/ekologia/

Ważną kwestią jest prawidłowe stosowanie chemii profesjonalnej. Czy zapewniacie wsparcie technologiczne dla użytkowników?

ak już wspomniałem, marka oferuje szereg różnych możliwości wsparcia oraz edukacji.

Niemniej jednak, ponieważ jest to chemia profesjonalna, producent zawsze przygotowuje dokładną kartę użytkowania. To pozwala na bezpieczne i skuteczne czyszczenie obiektów użyteczności publicznej. Takie karty są dostępne na stronie Clinex pod każdym produktem. Cyklicznie organizujemy również szkolenia z naszymi technikami, którzy dogłębnie przedstawiają wybrane zagadnienie, bazując na przykładach i testach. Warto podkreślić, że marka Clinex to przede wszystkim relacje. To co cenią we współpracy nasi klienci to przede wszystkim obsługa klienta oraz łatwość kontaktu.

Z naszych obserwacji wynika, że tworzenie planów higieny nie jest zbyt często stosowane. W czym plany higieny mogą pomóc?

Plany higieny są stosowane w firmach sprzątających, aby zapewnić bezpieczeństwo i czystość dla pracowników oraz klientów. Służą one do określenia procedur i standardów dotyczących utrzymania czystości, dezynfekcji powierzchni i przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Mogą również pomóc w identyfikacji i kontrolowaniu potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z pracą w środowisku sprzątającym.

Już na tym etapie warto zwrócić uwagę na tworzenie planów czystości. W planie czystości należy uwzględnić szereg obszarów, jak również częstotliwość ich sprzątania. Plan sprzątania podzielony jest na sprzątanie bieżące oraz gruntowne. Dlatego też profesjonalne środki czystości są dostosowane do rodzaju sprzątania. Dlatego też firmy realizujące sprzątanie specjalistyczne zawsze opracowują precyzyjny plan sprzątania, który znacznie ułatwia pracę. Przykładowe plany higieny również zostały umieszczone na stronie marki Clinex, jak również jest możliwość stworzenia indywidualnego planu higieny.

Marka Clinex przygotowała także pomocne narzędzia dla osób odpowiedzialnych za sprzątanie. To plany higieny i zastosowania produktów, które zdecydowanie ułatwiają proces czyszczenia. Można je bezpłatnie wydrukować ze strony marki: 

Dzięki takim bezpłatnym narzędziom nie pominiemy żadnego kluczowego obszaru podczas planowania procesu sprzątania.

Jakie są nowe trendy w technologii? Na co stawia marka Clinex w najbliższych działaniach rozwojowych?

Przede wszystkim w dalszym ciągu marka Clinex chce skupić się na ekologii. To już nie trend, ale przyszłość. Nasi laboranci nieustannie poszukują najlepszych rozwiązań i receptur, które będą poszerzać ofertę marki w ekologiczne produkty.

Ponad to mamy w planach uzyskanie certyfikatu ISO14001 – który zapewnia jasne ramy zarządzania w celu zmniejszenia wpływu na środowisko oraz zapewnienia spełnienia wymogów prawnych i budowania zaufania interesariuszy. Standard zapewnia organizacji systematyczne podejście do planowania, wdrażania i zarządzania systemem zarządzania środowiskowego.

Co więcej, chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne w celu redukcji redukcji śladu węglowego, wdrożyć w pełni biodegradowalne opakowania czy na przykład odzyskiwać wodę deszczową -upewnianie zbiorników PPOŻ wodą deszczową.

Dziękujemy! (red)


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama