Jak czyste są baseny z piłkami dla najmłodszych?

2662

Według najnowszych badań opublikowanych przez American Journal of Infection Control (AJIC) czystość w basenie z piłkami pozostawia wiele do życzenia, mówiąc językiem profesjonalistów mogą przyczynić się do przenoszenia zarazków pomiędzy dziećmi.

W latach 80’ XX w. mainstreamowe restauracje wpadły na pomysł, aby umieścić basen z piłkami w swoich lokalach. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ rodzice mogli w spokoju zjeść posiłek a dzieci mogły się pobawić. Jednakże czystość w basenie z piłkami to fikcja, często okazuje się, że elementy zabrudzone są śliną, wymiocinami, moczem czy nawet kałem co prowadzi do rozwoju bakterii i zarazków.

Baseny z piłkami zlokalizowane w restauracjach, klubach dziecięcych, przedszkolach czy szpitalach mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie to, że zawsze miejsca te będą niehigieniczne i jak na pewno się domyślacie prowadzić będzie do możliwych infekcji u najmłodszych.

Czy profesjonalne usługi sprzątania w przedszkolach zapewnią większą higienę?

Czystość w basenie z piłkami to fikcja

Naukowcy z University of North Georgia przebadała sześć basenów z piłkami w szpitalach i klinikach w stanie Georgia. Wybrano losowo z różnej głębokości od 9 do 15 piłek, które następnie zostały poddane badaniu.

Badanie wykazało oczywiście dużą ilość drobnoustrojów na piłkach, które były testowane w tym 8 typów bakterii, które mogą powodować choroby. Naukowcy stwierdzili, że skupiska bakterii są bardzo wysokie co ułatwia przenoszenie się na osoby korzystające z basenu z piłkami.

Z czym walczymy?

Ogółem amerykańscy naukowcy zidentyfikowali 31 gatunków bakterii i 1 gatunek drożdży. Bakterie związane z człowiekiem jakie znaleziono na piłkach obejmowały:

• Enterococcus faecalis – powoduje zakażenie dróg moczowych oraz zapalenie opon mózgowych.
• Staphylococcus hominis, – powoduje zakażenie krwi-często zgłaszana na oddziale intensywnej terapii u noworodków jako sepsa.
• Streptocccus oralis – powodują zapalenie wsierdzia, zespół niewydolności oddechowej u dorosłych.
• Acinetobacter lwofii, – powoduje zapalenie płuc, posocznice, zapalenie opon mózgowych, zapalenia skóry i dróg moczowych.

Sprzątanie przedszkoli i żłobków musi być skuteczne i zdrowe

Wszędzie tam, gdzie znajdują się baseny z plastikowymi piłkami należy wprowadzić regularną procedurę czyszczenia oraz dezynfekcji. Jak sami widzicie nie wolno lekceważyć tego zagrożenia. Czystość w basenie z piłkami musi być na najwyższym poziomie. Jeżeli jako właściciel lokalu, w którym posiadasz tę świetną zabawkę dla dzieci nie wiesz jak uporać się z dezynfekcją zatrudnij fachowców. Zrób to dla siebie oraz dla swoich gości, którzy na pewno będą doceniać higienę w Twojej firmie.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama