Na pierwszy rzut oka czystość w samolotach pasażerskich jest na najwyższym poziomie. Lecz jak się okazuje Stewardesy znajdują pozostawione przez pasażerów różnego rodzaju zużyte przedmioty jak: kanapki, zużyte tampony, brudne pieluchy czy prezerwatywy. Niepokojące jest to, że pasażerowie wyrzucają tego typu odpadów do odpowiednich pojemników.
Czystość w Samolotach – raport
Według przeprowadzonego raportu przez Weather Network najbrudniejszym miejscem w samolocie jest….zagłówek. Odkrycia są wynikiem próbek, jakie zostały pobrane i poddane specjalistycznemu badaniu przez pracowników CBC News (Kanada) podczas 18 lotów między Ottawą a Montrealem. Zespól pracowników latał trzema głównymi liniami lotniczymi w Kanadzie – Air Canada, Porter i WestJest.
Loty były wykonywane o różnych porach dnia, przy czym przy każdym locie sprawdzana była czystość poprzez pobranie próbek. Próbki pobierano z pasa bezpieczeństwa, stolika na tacę, zagłówka, siedzenia czy umywalki. Czystość w samolotach została obnażona.
Blisko połowa badanych powierzchni zawierała podobne poziomy bakterii, pleśni czy drożdży. Najbardziej zanieczyszczoną powierzchnią był zagłówek, który zawierał bakterie hemolityczne związane głównie z paciorkowcem i gronkowcem. Co więcej bakterie E.Coli, które mogą wskazywać na zanieczyszczenie kałem zostały odnalezione na siedzeniach jak i zagłówkach.
Brak czasu na odpowiednie utrzymanie czystości
Stewardesy oraz pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości między lotami, narzekają na to, że nie ma wystarczająco dużo czasu, aby właściwie i dokładnie zdezynfekować cały samolot. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że niektóre roztwory środków czyszczących się niedozwolone na pokładzie samolotu.
Dlatego stoły na tace są prawdziwie ogromnym skupiskiem bakterii, prawdopodobnie zawierają rodzaj bakterii gronkowca, które mogą powodować infekcje skóry i tkanek miękkich jak np. czyraki. Pamiętaj, aby nie kłaść twarzy na stoliku oraz nigdy nie kładź żywności bezpośrednio na stole.
To żadna nowość
Zarazki związane z podróżami lotniczymi nie są niczym nowym, lecz czystość w samolotach powinna być na najwyższym poziomie. Podróżni nie mogą czuć, że coś jest nie tak. Na braku czystości i higieny cierpi także wizerunek linii lotniczych.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!