Nowe prawo dla przedsiębiorców – Konstytucja Biznesu

2333

W ubiegłym roku 14 listopada sejm uchwalił „Konstytucję Biznesu” czyli zbiór ustaw, które mają na celu zreorganizować i maksymalnie uprościć prowadzenie działalności gospodarczej. Konstytucja Biznesu ma zacząć obowiązywać już od 1 marca 2018 roku. Dla osób, które planują otworzyć własną działalność to świetna wiadomość.

Główne zmiany jakie zostaną wprowadzone dzięki uchwaleniu Konstytucji Biznesu będą dotyczyły następujących segmentów:

 • zakładanie działalności gospodarczej
 • załatwianie spraw urzędowych i relacje pomiędzy przedsiębiorcą, a urzędami
 • zawieszenie działalności
 • zasady dotyczące stanowienia prawa gospodarczego
 • obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie działalności gospodarczej – ulgi dla nowicjuszy

Jeżeli nasze dochody nie przekraczają 50% płacy minimalnej, to takiej aktywności nie musimy rejestrować, ponieważ nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Głównie odnosi się to do drobnej działalności handlowej lub okazjonalnego zarobku. Nie jest to nic nadzwyczajnego w obecnej sytuacji ale jest to pierwszy dobry krok, który umożliwi dalszą poprawę sytuacji przedsiębiorców w Polsce.

Branża czystości-www.branzaczystosci.pl
źródło: www.biznes.gov.pl

Ulgi w składkach ZUS dla nowych firm

W przypadku, gdy zakładasz działalność gospodarczą będziesz zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy powadzenia własnego biznesu. Obecnie wygląda to tak, że przedsiębiorca miał 7 dni na zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po zakończeniu 6 miesięcznej ulgi będzie można skorzystać z pakietu tzw. „małego ZUS-u”.

Konstytucja Biznesu-www.branzaczystoscci.pl
źródło: www.biznes.gov.pl

Jeszcze więcej dla przedsiębiorców

 • Działalność będzie można zawiesić na dłużej niż 24 miesiące, może to być nawet czas nieokreślony. Po upływie wskazanego terminu, działalność gospodarcza zostanie wznowiona automatycznie. Zdarzały się przypadki kiedy przedsiębiorca zapomniał złożyć stosowny wniosek o odwieszenie-działalność nie zostanie wykreślona jak to było dotychczas.
 • Nowy portal dla przedsiębiorców
 • Likwidacja numeru REGON
 • Co ważne, urzędy będą mniej biurokratyczne niż dotychczas – w myśl ustawy wynika, że urząd nie będzie wymagał od przedsiębiorcy dostarczenia dokumentów, którymi już dysponuje.
 • Nowe prawo powołuje Urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który będzie miał za zadanie pomagać i stać na straży prawa.
 • Nowe przepisy prowadzenia działalności przez cudzoziemców
 • Powstaną poradniki i objaśnienia napisane prostym językiem, które wyjaśnią stosowanie nawet najbardziej skomplikowanych przepisów prawa.

Bardzo się cieszę, że przepisy zmieniają się na lepsze. Teraz przez 6 miesięcy nie muszę płacić daniny do ZUS-u. Bałam się założyć działalność własnie z tego powodu, bo co w przypadku kiedy nie mam dochodu, bo wiadomo jak to jest na początku. Teraz mam trochę czasu aby odetchnąć. –  mówi Edyta Tomalska

Podsumowując, nowe przepisy mogą doprowadzić do zakładania działalności gospodarczej dla osób, które dotychczas prowadziły swoje biznesy w tzw. szarej strefie. W branży utrzymania czystości można to bardzo wyraźnie zauważyć. Czy po zmianie przepisów będzie inaczej? Czas pokaże.

Reklama