Ograniczenie toksyn pozostaje kluczową taktyką dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników i mieszkańców budynków, coraz częściej można zaobserwować, że dochodzi do bardzo ożywionej dyskusji na powyższy temat. Należy mieć na uwadze, że budynki powinny być zaprojektowane i obsługiwane w sposób, który aktywnie wspiera ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie.
Systemy certyfikacji w służbie zdrowia i czystości budynków
LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Desing, to międzynarodowy system certyfikacji budynków ekologicznych. Proces ten ma na celu zmniejszenie zużycia energii i wody, promowanie lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawę jakości życia mieszkańców. ASID wraz z organizacjami partnerskimi, opracował program Health + Wellness Protocols, aby pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących zdrowia i komfortu użytkowników przy projektowaniu i budowie domów.
W chwili obecnej społeczność zajmuje się pracą nad określeniem pojęcia czym jest wellnes oraz jak najlepiej osiągnąć zamierzony cel poprzez projektowanie budynków i strategie operacyjne. Podejmowanych jest także wiele inicjatyw, aby udowodnić, że przedstawione strategie i twierdzenia przyniosą wiarygodne efekty.
Standard WELL
W październiku 2014 roku Międzynarodowy Instytut Budownictwa WELL wprowadził standard budowlany WELL v 1.0. Skupia się on wyłącznie na zdrowiu i komforcie użytkowników. Standard WELL musi uwzględniać znane niebezpieczeństwa oraz wykluczać je w przyszłości.
Co więcej, powyższy standard to oparty na wydajności system do mierzenia i monitorowania cech środowiska naturalnego, które wpływa na życie i zdrowie ludzkie w istniejących i nowych budynkach komercyjnych i instytucjonalnych. Głównie standard WELL jest ukierunkowany na budynki biurowe z charakterystyką edukacyjną, handlową, gastronomiczną oraz budynkami mieszkalnymi.
Standard WELL Bulding mierzy i monitoruje określone funkcje:
- Powietrze – optymalizacja i uzyskanie najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach. Należy minimalizować źródła zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach.
- Pożywienie – Należy zachęcać do zdrowych nawyków żywieniowych oraz zapewnienie zdrowszych wyrobów żywieniowych. Edukacja na temat jakości składników odżywczych.
Światło – dostęp do naturalnego światła poprzez przygotowanie odpowiedniego projektu budynku, kontroli światła i oświetlenia oraz dobranie optymalnych poziomów oświetlenia. - Fitness – Wykorzystać technologie do projektowania budynków i wiedzę, aby zachęcić użytkowników do aktywności fizycznej.
- Komfort – Stworzenie wewnętrznego środowiska, które nie rozprasza uwagi, działa kojąco i wydajnie.
- Umysł – Promocja świadomości zdrowotnej poprzez regularne przekazywanie informacji o środowisku dzięki zaprojektowanym elementom i najnowocześniejszych technologii.
Powyższe obszary obejmują ponad 100 funkcji, które mają wpływ na zdrowie, komfort oraz na wiedzę użytkowników. Certyfikaty WELL dostępne są dla nowych, jak i istniejących budynków. Czystości budynków nie można utrzymać bez profesjonalistów, dlatego warto zatrudnić certyfikowaną firmę sprzątającą.
Nie ma co oszczędzać na czystości budynków
Jednakże nic nie zastąpi odpowiedniej ekipy sprzątającej, która utrzymać budynek w czystości. Wprowadzane standardy to tylko dodatkowe elementy, jakie mogą usprawnić sprzątanie i wspomóc sam proces. Jest już wiele powierzchni, które mają właściwości samooczyszczające, ale jak na razie nikt i nic nie zastąpi profesjonalnego sprzątania.
Wyspecjalizowane firmy sprzątające posiadające odpowiednią wiedzę, potrafią od pierwszych dni użytkowania budynku zachować najwyższą jakość higieny i czystości na obiekcie. Dzięki temu zauważają to użytkownicy, mieszkańcy oraz osoby zarządzające nieruchomością.
Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele produktów, które spełniają wysokie normy ekologiczne i są używane w profesjonalnym sprzątaniu. Wystarczy, że jako zarządca opiszemy swoje wymagania a firma sprzątająca na pewno dostosuje się do norm i standardów jakie chcielibyśmy zachować.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!