Sprawne sprzątanie po remoncie

2548

Nie ma zakończenia remontu bez gruntownego sprawnego sprzątania. Usuwanie pyłów oraz zabrudzeń po zaprawach, farbach czy klejach może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy remontowana powierzchnia jest duża. Jak poradzić sobie z problemem sprawnego sprzątania po remoncie? Pomocna okazuje się nowoczesna technologia.

Zobacz także: Sprawdź kto zamawia czyszczenie dywanów i wykładzin

Zanieczyszczenia pojawiające się po remoncie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to pyły i sypkie odpady po szlifowaniu, tynkowaniu czy wierceniu. O tym, jak bardzo uciążliwy może być pył, wie każdy, kto choć raz remontował mieszkanie: zanieczyszczenia pojawiają się jeszcze długo po zakończeniu prac. Nie mniej trudności sprawia druga grupa zabrudzeń tzw. przylegających pozostałościach po farbach, klejach, zaprawach itp.
Jak pozbyć się tego typu zanieczyszczeń?

Zobacz także: Uciążliwe pluskwy – jak się ich pozbyć

Ciśnienie na czystość

– Wiadomo, że im zabrudzenie ma dłuższy kontakt z podłożem i mocno do niego przylega tym trudniej jest się jego pozbyć. Do tego celu warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzie – wyjaśnia Damian Kozłowski, ekspert technologiczny Nilfisk Polska.

I podkreśla:

– Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na gorąco-wodne myjki ciśnieniowe. Wysoka temperatura wody w połączeniu ze sporym ciśnieniem z jakim atakowane jest zabrudzenie i właściwie dobranym myjącym środkiem chemicznym pozwoli na skuteczne pozbycie się wszystkich plam i lepkich zanieczyszczeń.

Korzystanie z gorąco-wodnych myjek ciśnieniowych może być jedną z najbardziej oszczędnych metod czyszczenia. Niezależne badania wykonane przez niemiecki instytut WfK dowiodły, że wyraźny wzrost wydajności gorącej wody w stosunku do zimnej skutkuje równie wyraźnym skróceniem czasu sprawnego sprzątania– aż o około 40 procent. Trzeba tylko pamiętać, że myjka wysokociśnieniowa ma również swoje ograniczenia i nie wszędzie możną ją wykorzystywać np. w pobliżu instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Uniknij choroby – dezynfekuj dłonie!

sprawnego sprzątania

Odpowiedni odkurzacz do pyłów

Absolutną podstawą na każdym placu budowy i większego remontu jest nowoczesny odkurzacz przemysłowy.

– Wiele zanieczyszczeń możemy na bieżąco eliminować w trakcie pracy zachowując czystość swojego najbliższego otoczenia – mówi Damian Kozłowski.

– Pozwalają na to przemysłowe odkurzacze posiadające możliwość współpracy z elektronarzędziami. Najprostszym przykładem takie symbiozy jest współpraca wiertarki z odkurzaczem. Po połączeniu obu tych narzędzi pył powstający w trakcie wiercenia automatycznie zostaje odessany do zbiornika i nie unosi się już więcej w powietrzu oraz osadza na wszystkich elementach wokół miejsca pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu również takie czynności jak szlifowanie ścian tzw. „żyrafą” czy cięcie z użyciem szlifierki kątowej i piły tarczowej mogą być o wiele mniej kłopotliwe. Warunkiem koniecznym do zbudowania takiego zestawu jest to, aby elektronarzędzia były wyposażone w system umożliwiający ich podpięcie do odkurzacza – dodaje.

Do sprawnego sprzątania ogólnodostępnych miejsc można użyć standardowego zestawu akcesoriów do odkurzania podłóg lub dedykowanych ssawek.
Ważne jest to aby taki odkurzacz był przeznaczony do pracy z pyłami budowlanymi.

Zobacz także: Profesjonalne sprzątanie sklepu. Jak dobrać odpowiednią maszynę?

– Usuwanie pyłu gipsowego stanowi niekiedy dużą uciążliwość dla ekip budowlanych i remontowych. Ze względu na jego strukturę do jego usuwania musi być wykorzystany odkurzacz z filtrem o odpowiedniej klasie filtracji i z ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym systemem otrząsania. Jeżeli te warunki nie są zachowane zbierany pył gipsowy zwykle szybko zapycha filtr, może nawet przeniknąć do turbiny ssącej i ją uszkodzić a to są już dodatkowe koszty dla użytkownika i przestój w pracy. Dlatego podczas remontu powinno się korzystać tylko z dedykowanych do takich zastosowań odkurzaczy przemysłowych – przestrzega Damian Kozłowski.

Jak podkreśla ekspert, nowoczesne odkurzacze przemysłowe używane przy pracach remontowo-budowlanych powinny posiadać nie tylko właściwy system filtracji, otrząsania filtrów z pyłów tj. InfiniClean i dedykowane akcesoria. Ważnym elementem są inne cechy konstrukcyjne i użytkowe ułatwiające pracę, takie jak możliwość zamontowania na nich skrzynek narzędziowych, duże koła, rękojeść do łatwego transportu, łatwy dostęp do filtra czy systemy ograniczające poziom hałasu..

Zobacz także: 5 podstawowych zasad jak uniknąć infekcji w placówkach edukacyjnych

źródło: nilfisk.com

Współpraca


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama