Trendy w myciu okien w 2023 r.

813

Sprzątanie obiektów handlowych i przemysłowych jest często postrzegane jako czynność wykonywana wyłącznie wewnątrz budynków. Wewnątrz budynków serwis sprzątający wykonuje takie czynności jak między innymi mycie odkurzanie, mycie podłóg czy mycie powierzchni ponadpodłogowych. Niniejsze czynności wykonywane są po to, aby zapewnić gości i pracowników, że  miejsce w którym się znajdują jest czyste i higieniczne.

Sprzątanie obiektów handlowych i przemysłowych

Sprzątanie obiektów handlowych i przemysłowych – okna

Jeżeli chodzi o okna to mają dwie strony wewnątrz i na zewnątrz. Serwis sprzątający może wyczyścić okna na czwartym piętrze w ramach wykonywanych obowiązków w ramach procesu utrzymania. Jednakże mycie okien na zewnątrz może sprawiać trudności i do tego zadania niezbędny będzie specjalista z odpowiednim sprzętem i umiejętnościami.

Sprzątanie obiektów handlowych i przemysłowych być może nie sprawia zbyt dużych trudności, jednakże już mycie okien może okazać się zadaniem dość trudny. W Europie pod wieloma względami mycie okien staje się wyzwaniem w branży.

Poniżej prezentujemy 4 tredny dotyczące mycia okien jakie już teraz można zaobserwować w rozwijającej się branży czystości na całym świecie.

Trend 1 : Czysta Woda

Mycie okien na przestrzeni wielu lat doczekało się szeregu technologicznych ulepszeń począwszy od sposobu ich czyszczenia, a skończywszy na tym, czym są czyszczone.

Mycie okien czystą wodą to proces, w którym zwykła woda z kranu jest filtrowana w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i zredukowania wody do H20. Sprzątanie obiektów handlowych i przemysłowych, a w tym mycie okiem staje się dużo łatwiejsze przy użyciu technologi mycia czystą wodą.

Podczas czyszczenia woda, która została oczyszczona z zanieczyszczeń doprowadzana jest do szczotki, a następnie poprzez szczotkę do okna. Zapewnia to ulepszony proces mycia i czyszczenia oraz zapewnia wydajność poprzez łączenie kilku kroków procesu w jeden – zamiast wielu etapów takich jak nanoszenie środka czyszczącego czy wycierania lub usuwania nadmiaru roztworu.

Użwyanie systemów opartych na myciu okien czystą wodą to oszczędności. Większa wydajność podczas wykonywania usługi może obniżyć koszty pracy o około 50 % w stosunku do tradycyjnego mycia okien. Jest to również oszczędność czasu.

Czyszczenie okien czystą wodą to również dbałość o środowisko naturalne. Podczas stosowania tej technologii jedynym zasobem jaki jest używany jest to woda.

Trend 2: Technologia kobotyczna

Technologia maszynowa również powoli zaczyna znajdować zastosowanie do mycia okien zarówno dla robotów jak i tzw. kobotów.

Egzoszkielety kobotyczne nadal są obszarem rozwoju nad, którym naukowcy ciągle pracują ulepszając dotychczasowe rozwiązania. Jednakże już teraz kobotyczne elementy mogą wspłópracować z człowiekiem w zakresie mycia okien. Używanie kobotycznego egzoszkieletu pomaga złagodzić obciążenie fizyczne podczas mycia okien, zapewnia większe bezpieczeństwo ale również szerszy zakres ruchu.


Powyższa technologia jest jeszcze w fazie rozwoju oraz testów, lecz nie można o niej zapominać. W przyszłości może stać się bardzo ważnym rozwiązaniem wspierającym prację nie tylko podczas mycia okien ale również podczas sprzątania obiektów handlowych i przemysłowych cyklicznie.

Trend 3: Drony

Kolejna rozwijająca się technologia to oczywiście drony. Podobnie jak w przypadku egzoszkieletów z roku na rok można zaobserwować zmiany w tym, do czego zdolne są drony do mycia okiem. Należy jednakże pamiętać, że drony są narzędziem współpracy z ludzmi. Wkład człowieka oraz nadzór zawsze będą kluczowymi elemantami latających robotów.

Pojemność ziorników wody i roztworów czyszczących jest jedną z najczęstrzych przeszkód dla systemu czyszczenia okien przez drony. Zużycie akumulatorów to również problem ponieważ skracają czas pracy i użytkowania drona do mycia okien.

W przypadku rozwinięcia się technologii zasilania drony do mycia okien mogą stanowić przydatne narzędzie, które będzie ogromnym wsparciem podczas czyszczenia okien na dużych wysokościach i w trudnodostępnych miejscach.

Trend 4: Ultradźwięki

Kolejnym, jednakże dopiero raczkującym trendem technologicznym jest czyszczenie ultradzwiękowe. Systemu ultradzwiękowe działają na różnych powierzchniach, takich jak metale, tworzywa sztuczne oraz szkło. Ultradzwięki tworzą małę „pęcherzyki”, które usuwają brud i zanieczyszczenia.

Miejmy nadzieję, że prace nad technologią czyszczenia ultradzwiękami ruszą dynamicznie do przodu i już niedługo ta technologia będzie używana przez szersze grono.

źródło: intercleanshow.com


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama