Usuwanie plam z moczu nie musi być trudne-powierz to profesjonaliście.

27036

O ile mocz z ubrań, pościeli, poszewki możemy usunąć używając pralki to z meblami i dywanem temat jest bardziej skomplikowany. Najczęściej ten problem spotyka rodziców małych dzieci lub posiadaczy zwierząt domowych, głównie psów i kotów. Dokładne zneutralizowanie i wyciągnięcie moczu z materiału jest bardzo ważne w przypadku posiadania kota, gdyż niedokładne usunięcie zapachu moczu prawdopodobnie spowoduje, że pupil powtórzy czynność w tym samym miejscu.

Dezynfekcja przestała być luksusem – to codzienna konieczność.

W momencie przedostania się moczu w strukturę materiału musimy natychmiast zainterweniować, gdyż kluczową rolę odgrywa czas, tak samo, jak w przypadku plamy z kawy, herbaty, wina, o czym mowa w tym artykule. Doraźna interwencja domowymi sposobami ma za zadanie tylko zmniejszenie działania moczu do momentu wykonania profesjonalnej usługi czyszczenia dywanu lub prania tapicerki. Nie wyciągniemy w ten sposób moczu z włókna, a tylko zneutralizujemy jego skład chemiczny. Mocz pozostawiony na dłuższy czas bez jakiejkolwiek interwencji odbarwi materiał. Aby dokładnie usunąć plamę z moczu oraz zapach konieczne będzie wezwanie profesjonalnej firmy.

Usuwanie plam z moczu domowymi sposobami

Najbardziej popularnymi środkami do usuwania moczu domowymi sposobami są soda oczyszczona, ocet, sól kuchenna, woda utleniona. Dobrym wyborem będzie zmieszanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną i tak przygotowany roztwór należy nałożyć na miejsce plamy, najlepiej za pomocą opryskiwacza, jeżeli taki posiadamy w domu. Proponowane proporcje to max 10 g sody na 100 ml wody utlenionej 3%. Większa ilość sody spowoduje, że nie otrzymamy płynu, a gęstą konsystencję.

Video marketing dla firmy sprzątającej – od czego zacząć?

Pamiętaj, aby upewnić się, czy roztwór nie odbarwia tkaniny dlatego zaleca się najpierw wykonanie stabilności koloru w miejscu niewidocznym mebla lub dywanu. Po nałożeniu roztworu należy przyłożyć ręcznik papierowy. Delikatnie dociskaj ręcznik, aby ułatwić transfer substancji z tkaniny na ręcznik. Nie wycieraj plamy, gdyż w ten sposób spowodujesz wcieranie moczu głębiej w strukturę włókna oraz powiększysz plamę. Proces najlepiej powtórz kilkakrotnie.

Gdy skończysz, możesz posypać plamę samą sodą oczyszczoną, gdyż absorbuje ona wilgoć oraz poprawi skuteczność czyszczenia. Po wyschnięciu możesz usunąć nadmiar sody za pomocą odkurzacza.

Użyj profesjonalnego odkurzacza piorącego

Tak, jak wspomniano na początku artykułu domowe sposoby mają za zadanie ograniczyć siłę oddziaływania moczu na materiał. W ten sposób zneutralizowaliśmy chemicznie mocz, ale w większości przypadków nadal znajduje się on wewnątrz włókna. Pozostawiony w takim stanie, po jakimś czasie może spowodować żółte plamy lub zacieki, ciężkie do usunięcia. Ręczne czyszczenie tkaniny nie jest wystarczająco skuteczne, gdyż do efektywnego wyciągnięcia moczu z głębi tkaniny musimy wprowadzić proces płukania, który możemy uzyskać za pomocą odkurzacza piorącego (ekstrakcyjnego). Użycie profesjonalnego sprzętu musi iść w parze z zastosowaniem profesjonalnej chemii, dedykowanej do tego rodzaju zabrudzeń.

Marketing w firmie sprzątającej w czasach kryzysu

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z zabrudzeniem po moczu musimy usunąć nie tylko plamę, ale również zapach. Do tego celu konieczne jest zastosowanie dwóch środków. Pierwszy czyszczący o specjalnej formule do usuwania zapachu i osadu z moczu. Neutralizuje chemicznie mocz zapobiegając trwałym zaplamieniom.

Drugi środek ma głównie działanie bakteriobójcze i dezynfekujące oraz likwidujące nieprzyjemny zapach. Zastosowanie samych płynów zapachowych zamaskuje zapach moczu tylko na krótki czas, ponieważ nie usunie źródła woni. Wszystkie środki są bezpieczne dla materiału. Zalecane jest wypranie całego mebla lub dywanu, gdyż czyszczenie tylko fragmentu, który miał kontakt z moczem spowoduje, że po wyschnięciu fragment wyczyszczony będzie się różnić od reszty materiału.

O Autorze:

 

Paweł Spieżak – właściciel firmy Indygo. Członek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Firm Sprzątających.

 

 


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama