Sprzątanie podłóg to jeden z elementów profesjonalnego utrzymania czystości. Efektywność tego procesu w dużej mierze zależy od zastosowania wyspecjalizowanego sprzętu, profesjonalnych środków czystości o różnym działaniu i dezynfektantów. Do tego niezbędna jest fachowa wiedza. Radzimy, na co zwrócić uwagę dobierając preparaty czyszczące, bo – wbrew obiegowej opinii – sprzątanie podłóg to niełatwy orzech do zgryzienia.
Brudny, zniszczony mop czy chemia z supermarketu to sposób na katastrofę w profesjonalnym sprzątaniu. Regularne czyszczenie podłóg w budynkach, przez które przewija się wiele osób, stanowi podstawę utrzymania czystości, dlatego proces powinien być zaplanowany, a używane środki czystości przeznaczone do użytku profesjonalnego. Takie preparaty do sprzątania podłóg spełniają kilka podstawowych funkcji: zwilżają powierzchnię, skutecznie penetrują cząstki brudu, osłabiają oddziaływania między tymi cząstkami oraz zabezpieczają powierzchnie przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń.
Na dobry początek
Czy wiesz, że kluczowe znaczenie w skutecznym i wydajnym kosztowo sprzątaniu podłóg ma jakość używanych środków czystości? Skład chemii gospodarczej – ze względu na jej przeznaczenie – jest skomponowany w inny sposób niż preparatów profesjonalnych. Na kompozycje tych drugich składa się wiele substancji, podczas gdy w przypadku chemii gospodarczej często jest to tylko jeden składnik.
Jeśli mowa o efektywności procesu sprzątania podłóg, to w strukturze kosztów firm świadczących usługi porządkowe środki chemiczne stanowią zaledwie 7% wydatków, podczas gdy koszt personelu waha się od 80 do 85%. Proporcjonalnie koszt zakupu profesjonalnych koncentratów do sprzątania podłóg nie jest wysoki, tym bardziej że wysoka jakość i skuteczność produktów tego typu minimalizuje ryzyko powtarzania poszczególnych czynności przez personel, którego wynagrodzenie stanowi o wiele większą część kosztów.
Dobierz preparat zgodnie z jego przeznaczeniem
Podczas wybierania produktów do codziennego sprzątania podłóg należy wziąć pod uwagę typ porządkowanej powierzchni. Poszczególne powierzchnie różnią się od siebie – mają inną strukturę i odporność na substancje chemiczne. Informacje o przeznaczeniu preparatów można znaleźć na ich etykietach i w kartach charakterystyki dostępnych na stronie producenta. Przyjmuje się, że w codziennym myciu podłóg sprawdzają się środki czystości o odczynie neutralnym (pH 6-8), np. preparat MEDICLEAN 110 Floor przeznaczony do podłóg z PCV, linoleum, lastriko, gresu, terakoty, marmuru czy MEDICLEAN 113 Panel, który sprawdzi się podczas mopowania paneli podłogowych. Preparaty o wyższych odczynach (kwaśne lub zasadowe – w zależności od typu podłogi) można stosować okresowo, np. raz w miesiącu, żeby usunąć zaskorupiały brud czy inne trudne zabrudzenia.
Środki do czyszczenia podłóg występują w formie koncentratu rozcieńczanego w niewielkich stężeniach z wodą. Ma on właściwości antypoślizgowe, antystatyczne i pielęgnacyjne. Warto przy tym zwrócić uwagę na dozowanie – informacje na ten temat znajdują się na etykiecie każdego z preparatów i są uzależnione od stężenia substancji aktywnych znajdujących się w składzie poszczególnych produktów.
Nie tylko czyszczenie
Po wymyciu podłogi należy ją zdezynfekowa przy użyciu mopa preparatami do dezynfekcji bezalkoholowej.
W profesjonalnej czystości nie chodzi o usunięcie tylko przysłowiowej wierzchniej warstwy kurzu, ale pozbycie się wszystkich zabrudzeń i usunięcie niewidocznych gołym okiem patogenów chorobotwórczych groźnych dla ludzi. Proces utrzymania czystości – w tym sprzątanie podłóg – zawsze powinien się składać z dwóch etapów – sprzątania i dezynfekcji – niezależnie od tego, czy firma świadczy usługi porządkowe szpitalom, czy może czyści hale produkcyjne lub sklepy wielkopowierzchniowe – podkreśla Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.
Formuły produktów do dezynfekcji bezalkoholowej, np. Quatrodes Forte, nie zawierają chloru i fenolu, więc ich opary nie są szkodliwe dla ludzi. Dodatkowo posiadają atesty tolerancji materiałowej – są odpowiednie do dezynfekcji nawet powierzchni wrażliwych. Podobnie jak profesjonalne środki czystości występują w formie koncentratu do rozcieńczania w niewielkich ilościach z wodą. W praktyce 5 l koncentratu wystarczy na zdezynfekowanie ok. 20 tys. m² podłogi.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://medisept.pl
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!