Oliver Nicholls, dziewiętnastolatek z Sydney w Australii wygrał główną nagrodę i zajął pierwsze miejsce za zaprojektowanie prototypu całkowicie z automatyzowanego robota do czyszczenia okien dla budynków komercyjnych. Nagroda została przyznana w ramach tegorocznych Międzynarodowych Targów Naukowo-Technicznych INTEL, z programu Society for Sience & the public. W konkursie wzięło udział blisko 1800 młodych wynalazców i naukowców wybranych i specjalnie zaproszonych spośród 420 stowarzyszeń naukowych w 81 krajach.
Robotyka to przyszłość
W istocie urządzenie przymocowane jest do dachu budynku i jest wyposażone w bardzo silną dyszę natryskową oraz obrotowe płuczki. Urządzenie wycenione jest na 2300 $, może wytrzymać siłę wiatru o natężeniu 28 mil na godzinę. Urządzenie może w przyszłości zastąpić tradycyjne metody mycia okien w biurowcach. Oliver Nicholls otrzymał nagrodę im. Gordona E. Moore’a w wysokości 75 000 $, który był współzałożycielem i naukowcem Intela.
Robot skonstruowany do mycia okien jest mniej więcej średniej wielkości i waży od 12 do 15 kilogramów. Zaprojektowany został w taki sposób, aby zwisał z boku budynku ze stalowych lin lub elektrycznych kabli. Urządzenie jest podłączone za pomocą przewodów i węża, który podaje wodę. Robot czyści okna, tak jak człowiek, ale jest kontrolowane przez specjalnie napisany program komputerowy. Zasada działania jest bardzo prosta, najpierw rozpylana jest niewielka ilość wody na czyszczoną powierzchnię. „Zderzaki” pokryte grubą warstwą mikrofibry przecierają szybę, aby usuną wszelkie zabrudzenia. Gdy robot się porusza używa gumowej wycieraczki, która zbiera nadmiar wody.
Komputer steruje ruchami robota, kiedy urządzenie musi przemieścić się z jednego okna na drugie, zestaw napędowy zaczyna działać odsuwając robota w niewielkiej odległości od budynku, a linki przesuwają się wzdłuż poręczy, aby przenieść robota. Oliver Nicholls sprawdził swoje dzieło czyszcząc próbki okien, które zbudował na swoim podwórku. Jak widać testy przebiegły bardzo dobrze.
Dlaczego robot do czyszczenia okien?
Oliver Nicholls był świadkiem zawalenia się platformy, na której byli ludzie, którzy czyścili okna. Nikt na szczęście nie umarł, ale osoby były ciężko ranne. Jak wiadomo mycie okien w wielkich biurowcach to nie lada wyzwanie i wymaga dobrego przeszkolenia oraz odpowiedniej sprzętu. Ta usługa nie należy do najłatwiejszych i najbardziej przyjemnych.
Poza obrażeniami, jakie urządzenie może zniwelować, robot może zaoszczędzić właścicielom i zarządcą budynków sporo pieniędzy. Jeśli zostanie uruchomiona masowa produkcja urządzenie może kosztować ok. 11 000 $. Czy jest to duży jednorazowy koszt? Na pewno po kilku użyciach takie urządzenie o ile okaże się na tyle skuteczne może zastąpić w przyszłości ludzi, którzy wykonują usługę mycia okien na wysokościach.ródło
źródło: intel.com
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!