Co czeka branżę czystości w 2022 roku?

2108

Rynek branży czystości obserwuję już ponad 10 lat, widziałem jak w poszczególnych okresach branża się zmieniała oraz jak przechodziła swoje kryzysy. Nie jest to tylko widok z jednej perspektywy lecz z kilku równorzędnych, które połączone są ze sobą systemem naczyń połączonych.

Ale to już było….

Przez 10 ostatnich lat zmiana w branży utrzymania czystości jest ogromna nie tylko na poziomie technologicznym ale również mentalnym wśród firm sprzątających oraz piorących. Producenci oraz dystrybutorzy rozwiązań technologicznych według mnie zaniedbali trochę tę branżę pod względem jej rozwoju w takim kierunku, który pozwolił by na jej jeszcze większy i szybszy rozwój. Aczkolwiek nie jest tak, że nic się w tej materii nie dzieje – według mnie po prostu zbyt mało.

Odnoszę wrażenie, że jak moja przygoda się rozpoczynała w branży działania podejmowane przez producentów oraz dystrybutorów były bardziej intensywne i wnosiły bardzo dużo w jej rozwój. W tamtym czasie można rozróżnić kilku liderów, teraz wyłonienie kogoś takiego jest bardzo trudne.

Ale przygotowany materiał nie miał być o tym co było ale co dopiero nas czeka w 2022 r. Niestety, ale rzeczywistość nie jest zbyt zachęcająca. Galopująca inflacja oraz podwyżki surowców spowodują, że koszty jakie ponosimy będą wzrastać co producenci oraz dystrybutorzy przerzucą na odbiorcę końcowego, który będzie i tak praktycznie zmuszony do zakupu produktów do wykonania usługi. Mówi się, że zmieni się dostawcę lub chemię, ale w praktyce nie jest to takie proste jak wykorzystywany system jest skuteczny, a stali pracownicy z zamkniętymi oczami potrafią odpowiednio z niej korzystać. Podwyżki już są ale przygotujcie się na jeszcze większe.

Warsztat szkoleniowy – Polimeryzacja posadzek podłogowych – 07.04.2022 r.

Rozmowy z osobami z branży mogę prowadzić godzinami. Każdy z Was ma inny punkt widzenia na wiele kwestii, ale na temat pracowników i ich dostępności zgadzacie się prawie w 100 %. Zgodnie mówicie, że brak jest ludzi do pracy, ja jednak bardziej skłaniam się ku temu, że jednak ludzie do pracy są ale trudno jest bardzo pracownika, który będzie lojalny oraz na tyle samodzielny w swoich działaniach, że będziemy mogli przynajmniej na kilka godzin spuścić go z oka. To jest niestety dość duży problem, co poniektórzy mają jednak nadzieję, że to się zmieni na rzecz pracowników z Ukrainy, którzy uciekają prze wojną.

Również powstaną nowe firmy sprzątające prowadzone przez uchodźców ale co również jest już widoczne – szara strefa w usługach sprzątających się rozrośnie do jeszcze większych rozmiarów niż dotychczas. Wiele rozmów i dyskusji toczyłem na ten temat i tego zjawiska bez wprowadzenia odpowiednich mechanizmów zarówno ze strony profesjonalnych firm sprzątających oraz strony rządowej nie uda się ograniczyć. Po prostu jest na to „ciche” przyzwolenie. Mnie osobiście najbardziej obecnie razi to, że poprzez chęć pomocy tym ludziom robimy krzywdę innym, a co jest według mnie już totalnie słabe, że duża część społeczeństwa przyzwala na takie działania w imię solidarności i pomocy.

Profesjonalne firmy sprzątające obsługujące Klientów indywidualnych na pewno to odczują jak nie już to odczuwają w ilości zapytań czy pozyskanych zleceń. Wojna na Ukrainie trwa nadal i napływ uchodźców będzie jeszcze większych. Dlatego trzeba się do tego przygotować oraz co najważniejsze ten czas przeżyć. Dla firm sprzątających, którzy obsługują klientów B2B również w niedługim czasie stanie się to problemem – jednak nie tak dużym jak dla firm, które obsługują Klientów indywidualnych.

Rynek branży czystości się rozwija…to bardzo dobrze…

Co na pewno wiemy? Wiemy to, że będą kolejne podwyżki, inflacja, problem z pracownikami oraz być może mniejsza liczba zleceń…to teraz może o pozytywnych odczuciach. Mianowicie chodzi o to, że rynek dla branży czystości rośnie dynamicznie zarówno osoby indywidualne oraz firmy wolą korzystać z usług firm sprzątających niż zatrudniać samodzielnie osoby, które mają utrzymywać czystość w ich mieszkaniach, domach czy firmach. Ten trend ciągle się utrzymuje i tylko katastrofa i drastyczne zubożenie społeczeństwa może doprowadzić do tego, że taniej będzie zatrudnić samodzielnie kogoś do utrzymania czystości.

Nowości w profesjonalnym utrzymaniu czystości

Kolejną sprawą jest jakość po każdej stronie. Obsługa Klienta u sprzedawców oraz możliwości zamawiania towaru jest coraz lepsza. Sprzedawcy wprowadzają nowe rozwiązania do jeszcze lepszej obsługi. Firmy sprzątające stawiają na rozwój swoich umiejętności zarówno tych związanych z wykonywaną pracą ich pracowników ale również pod względem umiejętności miękkich co przekłada się na to, że firma może wejść na jeszcze wyższe obroty.

Klienci również coraz bardziej cenią sobie jakość i zwracają na to szczególną uwagę. Zdobyte przez nas umiejętności, które potwierdzone są dokumentem mogą przechylić szalę wybrania właśnie naszej firmy. Sam doskonale się o tym przekonuje. Przykład z przed kilku tygodni kiedy udało się wygrać dość duże zlecenie na gruntowne doczyszczanie lokalu gastronomicznego. Zaproponowana przez nas cena według zamawiającego była najwyższa z otrzymanych ofert, lecz My jako jedyni posiadaliśmy udokumentowane szkolenie z zakresu obsługi obszarów gastronomicznych, co przełożyło się na zdobycie zlecenia choć byliśmy „drodzy”. Taka mała porada, przy wysyłaniu ofert chwalcie się, że posiadacie odpowiednie kompetencje do utrzymywania czystości w danym obszarze – to naprawdę działa i robi wrażenie.

Bardzo mnie cieszy również to, że w tej branży następuje ogromny rozwój technologiczny. Producenci prześcigają się o jak najlepsze systemowe rozwiązania skierowane dla branży. Czy to chodzi o środki czystości, ręczny sprzęt po maszyny czyszczące oraz robotyzację, która jeszcze nie teraz i nie wszędzie ale za 10 – 15 lat będzie przyszłością również w tej branży. Ale.. ja już tak mam, że zawsze staram się na to patrzeć z kilku stron na to wszystko to szkoda tylko, że w Polsce brak jest producentów, które w naszej ojczyźnie by rozwijały myśl technologiczną oraz produkowały najlepsze i najnowsze rozwiązania.

Firma do sprzątania biura – co musisz wiedzieć przy wyborze?

To jak będzie wyglądała branża czystości w 2022 roku? Na pewno nie będzie łatwo. I trzeba przygotować się na optymalizację ponoszonych kosztów i zwiększenie rentowności obecnych kontraktów. Ten rok należy przeżyć bez strat o ile jest to oczywiście możliwe. Kolejny według analityków oraz ekonomistów pod względem sytuacji gospodarczej na całym świecie ma być znacząco lepszy co również przełoży się na sytuację gospodarczą w Polsce. Lecz to wszystko może się zmienić jak w kalejdoskopie. Ja w życiu kieruje się zasadą, że może być tylko lepiej, a każde niepowodzenie lub porażkę należy przekuwać w sukces dlatego mam nadzieję, że rynek branży czystości mimo wszystko będzie się rozwijał, a co za tym idzie wszyscy będą na tym zyskiwać.

O Autorze:

 

Jakub Łukasz Biesiada

Redaktor Naczelny portalu Branża Czystości,
Właściciel firmy sprzątającej i marketingowo – reklamowej. Pasjonat nowych technologii, rozwoju osobistego oraz szczęśliwy mąż i ojciec.

 

 


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama