Rodzaje i metody czyszczenia posadzek

3939
Reklama

Materiał jakim pokryta jest podłoga ma duże znaczenie przy świadczeniu usług sprzątających. Konsument głównie kieruje się aspektem wizualnym i wytrzymałością danego produktu. Znając metody czyszczenia posadzek jesteście wstanie już na początku oszacować koszt wykonania usługi. Bardzo często nie zdaje się sprawy, że może pojawić się problem z utrzymaniem czystości posadzki podłogowej.

Metody czyszczenia posadzek

Wielokrotnie firmy sprzątające mają duży problem z określeniem rodzaju posadzki oraz dobraniem odpowiedniej metody czyszczenia. Co więcej , często dochodzi do zniszczenia mytej powierzchni, ponieważ użyte środki chemiczne okazały się nieodpowiednie.

Na rynku usług sprzątających nie jest łatwo?

W poniższym artykule pokrótce przygotowaliśmy poradnik jak czyścić podłogi także te wykonane z nietypowych materiałów. Zdobyta wiedza przyda się na lata i pozwoli uniknąć sytuacji kryzysowych.

Żywica

Posadzka podłogowa wykonana z żywicy nie wymaga dużych nakładów pracy. Materiał jest całkowicie wodoodporny więc nie będziemy musieli martwić się o ewentualne plamy czy zacieki. Podłoga z żywicy staje się coraz bardziej popularna w Polsce ze względu na wytrzymałość i właściwości wodoodporne. Także aspekty wizualne odgrywają dużą rolę przy podjęciu decyzji o zakupie posadzki wykonanej z żywicy.

Powierzchnię możemy przetrzeć mopem lub gąbką. Robiąc to gąbką należy zwrócić uwagę aby robić to stroną, która nie jest chropowata, ponieważ szorowanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie powierzchni. Nie stosujemy żrących środków chemicznych, stosujemy tylko roztworu o neutralnym pH.

Jak wybrać, używać i dbać o mop do kurzu?

Drewno

 Podłoga z drewna jest jedną z delikatniejszych posadzek i niełatwych w utrzymaniu czystości. Drewniana podłoga narażona jest na zarysowania oraz nie jest odporna na działanie wody. Może się zdarzyć, że gdy ją zalejemy wodą powierzchnia może się odkształcić.

metody ich czyszczenia
Materiał jakim pokryta jest podłoga ma duże znaczenie przy świadczeniu usług sprzątających. Konsument głównie kieruje się aspektem wizualnym i wytrzymałością danego produktu. Bardzo często nie zdaje się sprawy, że może pojawić się problem z utrzymaniem czystości posadzki podłogowej.

Drewniane podłogi wymagają częstego zamiatania i odkurzania, dzięki temu utrzymamy ją w dobrej kondycji. Używając środka chemicznego, najlepiej jest zastosować preparaty o neutralnym odczynie, przy tym używając bardzo małej ilości wody. Wilgotne powierzchnie należy wytrzeć do sucha.

Parkiet laminowany

Jest to materiał na podłogę elegancki i klasyczny, który zawsze ma to coś w sobie, że wygląda bardzo dobrze. Jednak jak to się mówi „coś za coś”. Trzeba przestrzegać kilku zasad aby posadzka podłogowa została zachowana w dobrym stanie. Złe określenie to nie brudzić, bo jak wiadomo nie da się tego nie robić. Głównie chodzi o to, aby unikać sytuacji np. wchodzenia w brudnych butach, w których drobinki piasku czy brudu wnikają pomiędzy szczeliny w deskach.

Laminat tak jak drewno można łatwo porysować, więc trzeba zachować czujność, aby np. nie przesuwać mebli czy nie szorować powierzchni. Przed każdym czyszczeniem na tzw. „mokro”, powierzchnię należy zamieść i odkurzyć, a dopiero wtedy użyć roztworu chemicznego. Najlepiej powierzchnię osuszyć suchym ręcznikiem papierowym.

Dołącz do projektu „Rozwijam moją firmę sprzątającą”

Beton

Coraz częściej można spotkać się z posadzkami podłogowymi, które wykonane są z betonu. Jest to nowoczesne i przez wielu uważane za stylowe wykończenie domu.

Betonowe posadzki w porównaniu z innymi rodzajami podłogi utrzymuje się w czystości w bardzo prosty i łatwy sposób. Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć podłogę. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów do tego typu powierzchni. Na pewno uda Wam się znaleźć coś odpowiedniego.

Po dokładnym zabezpieczeniu podłogi czyścimy ją środkiem chemicznym o neutralnym pH lub rozpuszczonym mydłem w wodzie. Dzięki temu zachowamy świeżość i atrakcyjny wygląd betonu.

Płytki ceramiczne w łazience

Płytki ceramiczne stosowane są głownie w domowych łazienkach. Są jednym z łatwiejszych materiałów, które łatwo jest utrzymać w najlepszej formie. Nie są wymagające co do technik i metod sprzątania. Są także wytrzymałe, więc nie grożą im problemy z zarysowaniami.

Aby dobrze umyć płytki należy użyć w zależności od zabrudzeń odpowiedniego środka chemicznego przy użycia mopa. Praca z płytkami ceramicznymi jest bardzo łatwa i przyjemna, większą trudność mogą sprawić fugi pomiędzy płytkami. Znając odpowiednie metody czyszczenia posadzek jesteśmy wstanie solidnie wykonać naszą pracę.

Posadzki kamienne

Możemy wyróżnić wiele posadzek kamiennych ze względu na ich trwałość czy wytrzymałość . Najlepszym materiałem na posadzki jest granit. Jest najczęściej używanym materiałem w domowych kuchniach czy przedpokojach, tam gdzie jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne.

Nie trzeba impregnować granitu. Dzięki dużej twardości i wytrzymałości nie mamy problemów z jego czyszczeniem.  Granit możemy polerować, dzięki temu możemy zaproponować dodatkową usługę przy okazji czyszczenia. Oczywiście każdy materiał może ulec zniszczeniu, ale przy granicie trzeba być wybitnym anty-specjalistą. Podobne właściwości co granit ma gnejs i sjenit.

Poznaj nowego gracza na rynku Facility Management

Marmur

Posadzki marmurowe to wyznacznik luksusu w wielu domach, uwielbiany także przez artystów, którzy chętnie korzystają z jego właściwości. Marmur jest bardzo delikatny. Poprzez swój kolor i wzornictwo nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Jednakże, posadzki marmurowe są trudne w zachowaniu odpowiedniej czystości. Materiał jest delikatny i trzeba bardzo uważać jakich środków używamy do jego czyszczenia. W powierzchnie marmurowe łatwo może wnikać brud i zanieczyszczenia. Dlatego posadzka taka jak z marmuru musi zostać bezwzględnie poddana dokładnej i fachowej impregnacji.  Kluczem do utrzymania posadzki marmurowej w świetnej kondycji jest systematyczne i dokładne mycie i czyszczenie. Tę posadzkę można polerować tak samo jak w przypadku granitu.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama